Pomnik Krasnala Pomarańczowej Alternatywy


Inne nazwy: Pomarańczowy Krasnal, Papa Krasnal, Krasnal Major
Data budowy: 01. czerwiec 2001
Projekt: Olaf Brzeski
Miejsce: Wrocław, Stare Miasto - ul. Świdnicka/ul. Kazimierza Wielkiego

    Kim był?

Skąd pomysł na postawienie pomnika krasnalowi? Mały ludek był symbolem ruchu happeningowego "Pomarańczowa Alternatywa",który narodził się w latach 80-tych XX w. we Wrocławiu, a działał w kilku miastach w Polsce. Wyłonił się z Ruchu Nowej Kultury, organizacji założonej na Uniwersytecie Wrocławskim. Przywódcą i inicjatorem organizacji był "Major" Waldemar Fydrych. Ruch miał na celu ośmieszanie systemu PRL poprzez organizowanie manifestacji, marszy i itp. imprez masowych. Nawiązywał do upolityczniania życia i dekorowania czerwonymi flagami ulic i urzędów. Pokazywał inną możliwość "kolorowania" rzeczywistości, np. pomarańczową, ukazując społeczeństwu polskiemu, że istnieje inna niż "czerwona" rzeczywistość - alternatywa dla PRL. Znany "New York Times" napisał kiedyś, że Sołżenicyn zniszczył komunizm moralnie, Kołakowski filozoficznie, a Pomarańczowa Alternatywa estetycznie.

Niektórzy (szczególnie lubiący nasze wrocławskie krasnale) nazywają go Papą-Krasnalem, ponieważ był pierwszy z wrocławskich krasnali, które później lawinowo pojawiły się (i cały czas pojawiają) na wrocławskich ulicach.

    Architektura

Krasnal ma ok. 40 cm wysokości, jest wykonany ze spiżu (stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem) i ma charakterystyczny właśnie brązowy kolor. Nagi i całkiem pulchny krasnal stoi z założonymi do tyłu rękoma i patrzy na ul. Świdnicką w stronę Rynku. Twarz ma... uśmiechniętą (?), a głowę spiczastą. Ma w sobie zarazem coś ironicznego i złośliwego. Stoi na ok. 80-cio cm spiżowym podeście w kształcie... wielkiego palucha.

    Historia i autor

Pomnik został ufundowany przez spółkę "Agora S.A." wydawcę m.in. "Gazety Wyborczej", w której to rozpisano konkurs na projekt pomnika. Władze miasta zdecydowały się na dość pionierski pomysł i wyraziły zgodę na wzniesienie pomika symbolicznemu krasnalowi. Odsłonięcie odbyło się 01. czerwca 2001 roku. Autorem pomnika jest Olaf Brzeski, wrocławski artysta młodego pokolenia (urodzony w 1975 roku). Wygrywając konkurs na projekt Krasnala Pomarańczowej Alternatywy zadebiutował artystycznie. Jest autorem rzeźb, instalacji i filmów eksperymentalnych. W 2000 roku obronił dyplom z rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odlew został wykonany w odlewni metali kolorowych Eko Alu-Miedź w Praszce pod Częstochową.

    Gdzie się znajduje?

Krasnal Pomarańczowej Alternatywy stanął na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Kazimierza Wielkiego, koło przejścia podziemnego po zachodniej stronie ul. Świdnickiej. Dlaczego akurat tam? Ponieważ w tym miejscu na ul. Świdnickiej zaczynały się happeningi i akcje ruchu Pomarańczowej Alternatywy.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie

© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©