Kolorowe Jeziorka


Inne nazwy: Jeziorka: Purpurowe (Czerwone), Błękitne (Lazurowe, Niebieskie), Szmaragdowe (Zielony Staw), Żółte
Data powstania: 1925
Miejsce: pow. kamiennogórski, gm. Marciszów, Wieściszowice

    Historia i opis

Kompleks trzech lub czasem czterech stawów o niepowtarzalnych barwach znajdujący się u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich powstał w 1925 roku, kiedy to postanowiono zlikwidować trzy kopalnie pirytu. Największa i najstarsza z nich to kopalnia "Hoffnung" [Nadzieja] założona w 1785. To na jej miejscu powstało Purpurowe Jeziorko. Druga z nich "Neues Glück" [Nowe Szczęście] z 1793 roku, odległa o około 700 m od "Hoffnung", dała źródła Błękitnemu Jeziorku, które okresowo wysycha. Trzecia kopalnia "Gustav Grube" z 1796 zapoczątkowała tworzenie się Szmaragdowego Jeziorka. Jest jeszcze małe okresowe Żółte Jeziorko, które tworzone jest przez lej, który czasami wypełnia się wodą. Jeziorka znajdują się na różnych wysokościach: Purpurowe na ok. 560 m n.p.m., Błękitne na ok. 600 m n.p.m., a najwyżej położone jest Szmaragdowe - ok. 640 m n.p.m.

Stawy barwę swą zawdzięczają składowi chemicznemu dna i skał otaczających stawy. Głównym ich składnikiem jest piryt, którego wydobycie trwało od 1785 do 1925 roku. Występuje on w łupkach serycytowo-chlorytowych, którego zawartość jest na poziomie 10-15%. Tak zróżnicowane kolory są wynikiem występowania różnych związków siarki i żelaza, a także ich proporcji. Oprócz pirytu występują tu także fluoryty, miedź, tytanit i chalkopiryt.

    Gdzie się znajduje?

Jeziorka leżą nieopodal wsi Wieściszowice, u podnóża Wielkiej Kopy na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Biegnie tam zielony szlak z Wieściszowic na Wielką Kopę.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie
© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©