Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady


Inne nazwy: Ślężańskiej M.B. Dobrej Rady (sanktuarium, kościół)
Data budowy: 1992-2000
Architekt: Jerzy Wojnarowicz
Miejsce: pow. wrocławski, gm. Sobótka, Sulistrowiczki

    Architektura

Architektura jest nietypowa jak na Dolny Śląsk, bowiem jest to styl góralsko-zakopiański (lub podhalański). Kapllica jest zbudowana na planie siedmiokąta foremnego
o konstrukcji drewniano-murowanej. Podmurówkę wykonano z granitu, a część drewnianą z drewna świerkowego. Bielone ściany i drewno bardzo ładnie współgrają ze sobą i całość wygląda bardzo estetycznie.

Konstrukcja dachu to dość skomplikowana i bogata forma gwiazdy siedmioramiennej. Dach i sklepienie nawiązuje do siedmiu darów Ducha Świętego. W centralnej części dachu, witraże w siedmiu świetlikach przedstawiają: Papieża Jana Pawła II i sześciu świętych - Matkę Teresę z Kalkuty, Edytę Stein, siostrę Faustynę Kowalską, Ojca Pio, Maksymiliana Kolbego i Alberta Chmielowskiego.

Wystrój wnętrza jest głównie drewniany: wspomniane już sklepienie, wykończenie ścian, płaskorzeźby, chór i ławki, zaś podłoga i ołtarz są wykonane z kamienia. Wyposażenie kościółka łączy w sobie elementy pogańskie (kult boga Slońca Ślężan)
i oczywiście chrześcijańskie. Centralny element, czyli ołtarz ma bardzo charakterystyczny
i unikalny kształt. Kamienna mensa, czyli blat ołtarza, jest wsparty na dwóch granitowych niedźwiedziach, wzorowanych na starożytnej rzeźbie kultu pradawnych plemion Ślężańskich, która znajduje się na szczycie góry i jest symbolem Ślęży. Obok ołtarza znajduje się figura stylizowana na kształt innej ślężańskiej rzeźby - mnicha, do której przymocowany jest wysoki krzyż ołtarzowy. Także ambonka jest wsparta na tzw. grzybie, który jest kolejną kultową rzeżbą. Właśnie te elementy świadczą o tym, że kaplica jest silnie związana z miejscowym, unikalnym dziedzictwem. Pomiędzy niedźwiedziami z ołtarza stoi kamień ze szklaną szybką, za którą umieszczony jest mały "Kamień z wieczernika Jeruzalem". Na stopniu przed ołtarzem widnieje wyryty napis "Unxit et misit" co znaczy "namaścił i posłał". Retabulum (nastawa ołtarzowa) jest, wykonaną z drewna lipowego, płaskorzeźbą przedstawiającą "Różdżkę Jessego", czyli ród, z którego wywodzi się Maryja. Nastawa jest zwieńczona u góry obrazem Matki Bożej Dobrej Rady.

Nie tylko rzeźby we wnętrzu nawiązują do miejscowych atrakcji; także trójkątne witraże ukazują nam kolorowe, rzadkie i chronione rośliny rosnące na pobliskim rezerwacie przyrody "Łąka Sulistrowicka". Autorką nietypowych witraży jest Maria Gostylia Pachucka. Jedynie centralny witraż nad ołtarzem przedstawia gołębicę.

Wnętrze kościoła opasa fryz drewnianych płaskorzeźb. Ukazano na nim sceny z życia Chrystusa - błogosławienie dzieci i Gody w Kanie Galilejskiej, 15 tajemnic Różańca oraz herby Papieża Jana Pawła II, kardynała Henryka Gulbinowicza i biskupów sufraganów wrocławskich. Ściany kościoła są wyposażone w małe okna-witraże w kształcie krzyży,
nad którymi umieszczono stacje drogi krzyżowej. Przy wejściu do kościoła umieszczono tabliczki z nazwiskami fundatorów.

Przed kościołem znajduje się marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej i mała, smukła dzwonnica nawiązująca tą samą formą architektoniczną do kaplicy. Biała wieżyczka o wysokości ok. 4 m, jest zwieńczona drewnianym daszkiem o konstrukcji czteroramiennej gwiazdy. Obok kaplicy znajduje się także kafejka i Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.

Kaplica nie jest wielka, ale jej nieprzeciętny styl i urok sprawia, że cieszy się dużą popularnością wśród młodych par, które często zawierają w niej sakrament małżeństwa.

    Architekt i historia

Autorem projektu jest Jerzy Wojnarowicz. Kaplicę zaczęto budować w 1992 roku.
15. sierpnia 1993 w uroczystość Wniebowzięcia NMP, ks. bp Józef Pazdur poświęcił krzyż
i plac pod budowę kaplicy zaś 9. czerwca 1996 podczas pierwszej wizytacji kanonicznej
ks. kard. Henryk Gulbinowicz poświęca ołtarz i mury jeszcze wtedy bez wystroju wnętrza. 07. maja 2000, obchodząc Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa i 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego, odbyła się uroczysta konsekracja kaplicy przez metropolitę
ks. kard. Gulbinowicza.

    Gdzie się znajduje?

Kaplica znajduje się tuż przy drodze na Przełęcz Tąpała po prawej stronie
idąc na przełęcz od wschodu. Po drugiej stronie ulicy, naprzeciw kaplicy, jest park wenecki.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie

© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©