Marciszów


Poprzednie nazwy: Merzdorf im Riesengebirge (1933-45), Märzdorf, Merzdorf (1871-1933), Merzdorf (1743-1871), Mertzdorff (XVII-XVIII w.), Villa Martini (XIV-XVII w.)
Założone: 1305
Statut: Wieś gminna
Gmina: Marciszów
Powiat: kamiennogórski

    Położenie i administracja

Marciszów leży w dolinie Bobru na pograniczu Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich oraz Kotliny Kamiennogórskiej i Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych.
W latach 1975-1998 administracyjnie należał do województwa jeleniogórskiego.
Jest oddalony o ok. 8 km na północ od Kamiennej Góry i w leży w połowie trasy między Jelenią Górą a Wałbrzychem (ok. 30 km od obu miast). Umiejscowiony przy rozwidleniu dróg: krajowej 5 z Wrocławia do Lubawki i wojewódzkiej 328 Marciszów - Kaczorów.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie
    Turystyka

Najciekawszymi obiektami we wsi są dwa kościoły. Gotycki kościół św. Katarzyny pochodzi z XIV wieku i architektonicznie przypomina budowle w stylu tyrolskim. Wokół kościoła zachowały się nagrobki z XIX wieku, a w ścianach wmurowane są płyty nagrobne rodu von Zedlitz z XVII wieku. Charakterystyczną cechą budowli jest jego oryginalna, częściowo drewniana wieża. Drugi z kościołów to XIX-wieczny kościół parafialny Niepokalanego Serca NMP. Klasycystyczna budowla z przyległym cmentarzem komunalnym i nagrobkami z XVIII wieku leży w pobliżu "starego" kościoła św. Katarzyny. Na uwagę zasługuje również budynek dworca w Marciszowie. Dworzec zbudowano w XIX wieku
i swego czasu był to dosyć duży i ważny węzeł komunikacyjny. Krzyżowały się tutaj linie kolejowe z Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Lubawki, Złotoryi i Bolkowa. Dzisiaj jest to stacja tylko przelotowa z Wrocławia do Jeleniej Góry, ale dworzec z wiatami peronowymi i przejściami podziemnymi zachował się.

    Herb

Herb gminy jest umieszczony w niebieskim polu klasycznej tarczy późnogotyckiej, z dziobem u dołu i czarną obramówką. Niebieski kolor prawdopodobnie symbolizuje Boga. Przez tarczę z prawego górnego rogu ku lewemu dolnemu przebiega pas w dwurzędową szachownicę z polami białymi i czerwonymi (prawdopodobnie polskie barwy). Za pasem znajduje się złoty pastorał, symbolizujący przywiązanie do kościoła i jego troskę o wiernych. U dołu tarczy znajdują się trzy srebrne fale symbolizujące rzekę Bóbr, która przepływa przez gminę i samą wieś Marciszów. Herb jest bardzo podobny do dwóch ćwiartek herbu opactwa krzeszowskiego (Herb opactwa krzeszowskiego).© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©