Zamek Grodztwo


Wcześniejsze nazwy: Schloss Kreppelhof (do 1945), Schloss Kräppelhof
Data budowy: XV / XVI w. (?)
Miejsce: pow. kamiennogórski, gm. miejska Kamienna Góra, Kamienna Góra

    Historia

Początki zamku nie są do końca wyjaśnione. Wydaje się, że został on zbudowany na początku XVI wieku jako dwór w stylu renesansowym. W latach 1565-1588 ówczesny dwór został przebudowany w renesansowy zamek z bastionami. Na przełomie XVI i XVII wieku na krótko właścicielem została rodzina von Schindel, a następnie von Dyhern. W połowie XVII wieku przeszedł na własność hrabiego von Promnitz, który w 1765 roku podarował go swojemu siostrzeńcowi, hrabiemu Christianowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. W XIX wieku zamek został przebudowany na styl rezydencji pałacowej.

Rodzina zu Stolberg-Wernigerode była właścicielem zamku aż do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Po wojnie zamek szczęśliwie nie został zniszczony i stał się siedzibą PGR-u. W 1964 roku uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, a później za cichym przyzwoleniem władz rozkradziony i zdewastowany. Od tamtej pory popadł w ruinę i już w niczym nie przypomina dawnej rezydencji.

    Architektura

W XVI wieku dawny dwór został przebudowany na renesansowy zamek. Bryła zamku miała kształt czworoboku z kwadratową wieżą i wewnętrznym dziedzińcem z arkadowymi krużgankami. Otoczony był fosą i murem obwodowym z bastionami. Portyk bramy wejściowej w murze był zdobiony herbami rodowymi.

Dzisiaj już tylko pozostały około 12-metrowe fragmenty ścian z oknami. Zachowały się łuki drzwiowe, część podstawy wieży. W środku niestety pozostał tylko gruz, obrośnięty krzakami, gdzieniegdzie dookoła można jeszcze znaleźć stuletnie lipy i dęby.

    Ciekawostki

Zamek gościł w swoich progach znakomite osobistości minionych wieków. W 1813 roku z wizytą zawitali car Rosji Aleksander II i cesarz Prus Fryderyk Wilhelm III bowiem w pobliżu odbywała się koncentracja i parada wojsk pruskich i rosyjskich. Zaś 11 stycznia 1904 roku w zamku odbyło się wesele hrabiny Armgardy zu Stolberg-Wernigerode, damy dworu niemieckiej cesarzowej, córki hrabiego Udo zu Stolberg-Wernigerode, ówczesnego właściciela zamku. Poślubiła ona wtedy komandora-podporucznika hrabiego Oskara von Platten zu Hallermund. Na uroczystość przybył sam cesarz Prus Wilhelm II. Oprócz cesarza zjawiło się także blisko stu baronów, hrabiów i oficerów wojskowych. Prezentem od cesarza dla młodej pary był diadem wysadzany ciemnoniebieskimi kamieniami i brylantami oraz waza z królewskiej fabryki porcelany oraz srebrny talerz z dedykacją od cesarskiej świty.

Pewna legenda głosi iż pierwotny zamek w miejscu dzisiejszych ruin pałacowych postawił jeszcze w XIII wieku zakon templariuszy. Zakon miał opuścić jednak opuścić zamek na początku XIV wieku. Nie ma na to jednak żadnych dowodów w źródłach.

    Gdzie się znajduje?

Ruiny zamku stoją nad rzeką Bóbr przy ulicy Zamkowej, w pobliżu drogi krajowej nr 5 do Marciszowa.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie
© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©