Chełmsko Śląskie


Poprzednie nazwy: Szymrych (1945), Schömberg (do 1945), Schöneberge
Założone: XIII w.
Statut: Wieś
Gmina: Lubawka
Powiat: kamiennogórski

    Położenie i administracja

Wieś w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka przy granicy z Republiką Czeską. Leży nad rzeką Zadrną, w południowym krańcu Kotliny Krzeszowskiej, między Górami Kruczymi a Zaworami. Od 1945 do 1954 była siedzibą gminy Chełmsko Śląskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Miejscowość posiadała prawa miejskie i je traciła, była także wsią gminną i osiedlem. Oddalona jest o 15 km od Kamiennej Góry i 6 km od Lubawki.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie
    Turystyka

Mimo, że miasteczko sprawia wrażenie opustoszałego i jakby czas się w nim zatrzymał to może pochwalić się kilkoma zabytkami. Bezsprzecznie najważniejszym obiektem we wsi są Domy Tkaczy Śląskich tzw. "Dwunastu Apostołów". Z pochodzących z 1707 roku drewnianych domów z podcieniami budowanych dla tkaczy sprowadzanych z Czech i Bawarii, przetrwało 11 - jeden spłonął w latach 50-tych XX wieku. Podobnym obiektem są domy "Siedmiu Braci". Te jednak są drewniano-murowane i pochodzą z 1764 (do dzisiaj przetrwał tylko jeden). Kolejnym zabytkiem jest barokowy kościół Świętej Rodziny zbudowany w latach 1680-1691 wraz z przyległym cmentarzem. Jest także kaplica Św. Anny.

    Herb dawnego miasta

Herb Chełmsku Śląskiemu został nadany w 1580 roku przez cesarza Rudolfa II. Przedstawia bliżej nieokreślone zwierzę (lis, wiewiórka, lwie łapy) wsparte na tylnych łapach na czerwonej tarczy spiczastej u dołu z czarną obramówką. Białe zwierzę stoi na środkowym z trzech białych wzgórz znajdujących się u dołu herbu. Historia herbu związana jest z legendą o rycerzu Schönbergu. Na przełomie XII i XIII w. niemiecki rycerz Schönberg (od którego wzięła się późniejsza nazwa miasta Schömberg), który sprawował pieczę nad graniczną strażnicą w miejscu dzisiejszego Chełmska, wybrał się na łowy w pobliskie bardzo urodzajne w zwierzynę lasy. Na polowaniu udało mu się zabić dziwne stworzenie - przypominające i lisa i wiewiórkę zarazem. Dziwny okaz postanowiono uwiecznić na godle miasta.© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©