Bolków


Poprzednie nazwy: Bolkenhain (XIX w.-1945), Bolkenhayn (XVII-XIX w.), Bolków lub Bolków Gaj (1312-XVI w.), Gaj (XII-1312 w.)
Założone: XII w. (prawa miejskie 1276)
Statut: Miasto gminne
Gmina: Bolków
Powiat: jaworski

    Położenie i administracja

Bolków leży nad Nysą Szaloną (pr. dopływ Kaczawy) w otoczeniu wzgórz Pogórza Wałbrzyskiego, na wysokości ok. 400 m n.p.m. W latach 1975-1998 administracyjnie należał do województwa jeleniogórskiego. Na ważnym skrzyżowaniu dróg krajowych 3 i 5; w połowie drogi północ-południe między Jaworem a Kamienną Górą i wschód-zachód między Jelenią Górą a Strzegomiem.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie

Miastami partnerskimi Bolkowa są:
- Heerde (Holandia) od 12 czerwca 1992
- Dragsholm (Dania) od 1995
- Borken (Niemcy) od 27 września 1997
- Doksy (Czechy) od 19 sierpnia 2006
- Bad Muskau (Niemcy) od 20 października 2006
- Nünchritz (Niemcy) od 2007

    Turystyka

Główną i największą atrakcją turystyczną miasta jest piastowski Zamek Bolków. Z niepowtarzalną w kształcie wieżą o przekroju poprzecznym łzy. Z wieży, stanowiącej żwietny punkt widokowy, rozpościera się widok na miasto, okolicę i część Sudetów. Innymi ważnymi zabytkami w mieście są: rynek z otaczającymi go podcieniowymi kamienicami z XVIII w., gotycki kościół św. Jadwigi, miejski ratusz, a także fragmenty murów miejskich. Miłośnicy przyrody mogą się wybrać na Wzgórze Ryszarda i kompleks stawów Bronikowo. Przez Bolków przebiega wiele oznakowanych ścieżek spacerowych, które wiodą w miejsca występowania wielu gatunków roślin oraz obiektów przyrody nieożywionej. W Bolkowie odbywają się także cykliczne imprezy plenerowe (m.in. Castle Party).

    Herb miasta i gminy

Herb Bolkowa nadany mu w roku 1326 jest herbem jednopolowym z czarną obramówką. Na niebieskiej tarczy zaokrąglonej u dołu widnieje otwarta brama miejska o złotych skrzydłach symbolizująca gościnnoćś mieszkańców; kolor niebieski symbolizuje niebo. Nad bramą widoczne pięć blanek i wieża o trzech blankach z czerwonym stożkowatym dachem i złotą kulą na czubku. W wieży dwa podwójne łukowate otwory okienne. Wieża z białego kamienia jest utożsamiana z zamkiem Bolków - symbolem i najbardziej znanym obiektem miasta. Pod bramą widnieje srebrna ryba - symbol rzeki Nysy Szalonej, nad którą leży miasto. Po obu stronach wieży widoczne są symbole księżyca (po prawej) i słońca (po lewej), które prawdopodobnie symbolizują Chrystusa. Ponad i pod nimi widoczne cztery sześcioramienne gwiazdy.© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©