Dwór Będkowice


Data budowy: 1546
Miejsce: pow. wrocławski, gm. Sobótka, Będkowice, ul. Strażacka 1

    Architektura

Renesansowy dwór nawodny z założenia był budowlą obronną otoczoną fosą.
Jest to dwukondygnacyjny budynek na regularnym, prostokątnym planie, pokryty dachem czterospadowym. Dwór z zewnątrz jest dosyć zniszczony. Zbudowany z kamienia i cegły ma prostą formę bez żadnych ozdobników. Jedynym elementem, który zwraca uwagę
jest piaskowcowy portal głównego wejścia z wyrytą datą budowy dworu i roślinno- geometrycznym ornamentem i herbem von Zedlitzów. Do wejścia prowadzi most nad wciąż mokrą fosą. Jedynymi zachowanymi, cennymi elementami wnętrza są: barokowy, kasetonowy strop zdobiony polichromią z XVI-XVII w. w jednej z sal, kominek z XVII-XVIII w. i kaflowy piec z XIX w. Wewnątrz jest duży hol na przelot od wejścia głównego i mostku od południa do wejścia tylnego i nasypu na fosie z północy.

Dwór, od północy, otoczony jest starym, zabytkowym, ale zdziczałym XIX-wiecznym parkiem. Po stronie wschodniej jest mniejszy staw, zaś po zachodniej większy. Naprzeciw dworu, od południowej strony stoją, połączone ze sobą, zabudowania folwarczne: spichlerz, dwie stodoły oraz obora. Budowli nie można zwiedzać, ponieważ od początku XXI w. jest własnością prywatną. Obecnie jest remontowany.

    Historia

Wiadomo, że dwór powstał w 1546 z inicjatywy i dla Nicoalsa (Nickela)
von Gellhorna, którego ród był właścicielem całej wsi przynajmniej od 1413 roku
przez 200 lat. Architekt jest nieznany. Niedługo później, w 1584 roku, cały majątek
z posagiem przejął Dietrich von Zedlitz i to w rękach jego rodu wieś pozostała
do 1847 roku. Budynek był przebudowywany parę razy: w XVII i na początku XVIII w.
oraz w roku 1844. Na początku XVIII w. zmieniono dach i wystrój wnętrza.

W 1847 roku właścicielem zostaje von Mutius i 10 lat później (w 1857) wznosi budynki folwarczne: spichlerz i dwie stodoły. Od tego momentu dwór jest siedzibą właściciela folwarku. W 1875 roku dobudowano oborę. II W.Ś. przyniosła oczywiście zniszczenia budowli i grabieże tuż po jej zakończeniu.

Po wojnie dwór zagospodarowano jako mieszkania dla pracowników powstałego
w folwarku PGR-u. Dopiero 19.V.1960 roku wpisano go do rejestru zabytków, XIX-wieczny park wpisano 27.XII.1984, a folwark 30.VII.1998.

    Gdzie się znajduje?

Dwór z parkiem i flowarkiem znajduje się w centrum wioski przy skrzyżowaniu dróg do Księginic Małych, Strzegomian i Sulistrowic.


Pokaż www.tl.wroclaw.pl na większej mapie
    Linki

Dwór Na Wodzie

© Tomasz Lewicki - www.tl.wroclaw.pl ©